|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Doli nga shtypi libri mė i ri, i njėzetetetė, i Esat Stavilecit

 
 

  “Kosova dhe ēėshtja shqiptare nė udhėkryqet e kohės”

 
 

 
18 tetor 2005 /TN
 
Kėto ditė doli nga shtypi libri mė i ri, i njėzetetetė, i Esat Stavilecit me titull: ”Kosova dhe ēėshtja shqiptare nė udhėkryqet e kohės”, me moton: ”Shqiptarėt duhet tė kuptojnė se ‘vetėm me kohė mund tė fitohet’ koha”, nė 685 faqe, nė botim tė Institutit pėr Studime Bashkėkohore tė Prishtinės.
       
Pėrmbajtja e librit  korrespondon me momentin aktual nė tė cilin po hapen proceset rreth vendosjes sė statusit tė Kosovės.
 
          Nė libėr, ndėr tė tjera, do tė mund tė lexoni:
 
       - Ēėshtja e Kosovės-njėra anė e ēėshtjes sė pazgjidhur shqiptare;
       - Pavarėsia e Kosovės-njė zgjidhje e drejtėpeshuar e kohės;
       - Pėr ēfarė duhen tė kenė kujdes shqiptarėt?
       - Kosova ndėrmjet nismave amerikane dhe projekteve evropiane;
       - Shtetbėrja nė Kosovė dhe sfidat me tė cilat ballafaqohet ajo;
       - Tė kuptuarit e ēėshtjes shqiptare si njė ēėshtje,si kryefjalė e mendimit politik;
       - Shqipėria Etnike nuk ėshtė “Shqipėri e Madhe”;
       - Ka po vete ēėshtja shqiptare?
 
         Tekstet nė anglisht:
 
        - Political History of The Kosova Issue;
        - Testimony for Kosova.
 

Nė libėr janė pėrzgjedhur paraqitjet e viteve tė fundit dhe tė kohėve tė fundit tė autorit tė tij nė lidhje me Kosovėn dhe ēėshtjen shqiptare.           


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.